V dnešní zemědělské praxi je již běžné využívání systémů pro sledování a vyhodnocování pohybové aktivity dojnic a jalovic.
Rozšíření funkce těchto tzv. vitalimetrů o sledování doby přežvykování a příjmu krmiva je významným nástrojem ke zlepšení řízení stáda, protože obě činnosti jsou u dojnic z hlediska jejich výkonu a zdraví zásadní. Proto se touto problematikou zabývá celá řada vědeckých prací, z nichž vyplývá, že kromě zpřesnění vrcholu říje je možné detekovat nástup onemocnění, metabolických poruch, působení stresorů a dalších příčin omezení pohody zvířat.
Bylo například zjištěno, že se doba přežvykování u dojnic zkracuje již 48 hodin před projevem dalších příznaků následku působení stresových faktorů. Těmi mohou být kromě onemocnění i nevhodné zacházení (třeba při přesunech a dojení), tepelný stres, přeplněnost kotců, narušená sociální stabilita ve skupině v důsledku častých přesunů nebo omezení doby ležení z důvodu obtížného zaléhávání a vstávání v lehacích boxech.
U krav s nižší dobou přežvykování během 2. až 6. dne po otelení byl následně prokázán výskyt poporodních komplikací a následný výskyt klinických onemocnění jako mastitid, posunutí slezu, ketózy atd.
Zdravé dojnice po porodu rychle prodlužovaly dobu přežvykování a již třetí den vykazovaly průměrné hodnoty stáda, zatímco krávy s výskytem poporodních komplikací dosáhly této úrovně až během 15 dnů.
Již 10 dní před diagnostikováním onemocnění paznehtů bylo také zaznamenáno zkrácení doby přežvykování.
Nově vyvinutý Vitalimetr 5P (pohyb – plodnost – přežvykování - příjem krmiva - pohoda) je dalším rozšířením funkcí systému ovládání technologických zařízení napojených na dojírny FARMTEC. Na rozdíl od jiných, na trhu dostupných výrobkům, které vesměs rozeznávají pouze jeden z fyziologických pohybů, Vitalimetr 5P zajišťuje současný záznam doby přežvykování a příjmu krmiva, což zpřesňuje určení změn v chování zvířat.
Předností tohoto řešení je také velký dosah vitalimetrů, což umožňuje využití i ve vzdáleném výběhu nebo na pastvě, dále doba životnosti 8 až 10 let či celoživotní ukládání dat.
V současné době dochází k postupnému rozšiřování vyhodnocení dat z Vitalimetrů 5P v rámci příslušných modulů zootechnického programu FARMSOFT. Program díky tomu uživatelůmW vedle zpřesnění vhodné doby k inseminaci umožní i včasnou detekci onemocnění zvířat, nástupu porodu a působení dalších stresových faktorů, které snižují výkon zvířat a návratnost investic.
Závěrem je důležité zmínit, že jak program FARMSOFT, tak i Vitalimetr 5P jsou původem z České republiky a na jejich vývoji i výrobě se tedy podílejí nejen chytré české hlavy, ale také šikovné české ruce.