Mlýn 21. století

2. 11. 2020
Velké vodní kolo neodmyslitelně patřilo ke mlýnům a i dnes na tyto mlýny lze narazit – ovšem ty slouží ve většině případů už jen jako muzea či skanzeny.
 
Jak vypadá moderní mlýn Penamu ve 21. století? 
 
Naše mlýny zpracovávají pšenici, žito a ječmen. Z pšenice a žita vyrábíme jednak kvalitní pekařské mouky, kterými zásobujeme naše i externí pekárny, jednak balené či pytlované mouky určené externím zákazníkům, z části maloobchodním řetězcům. Z ječmene se pak ve mlýně vyrábí kroupy různých velikostí, bez kterých se neobejde žádná pořádná zabíjačka. A nesmíme zapomenout ani na dehydrovanou krupičku.
 
Mlýn Penam

 

Začíná to vstupní kontrolou obilí

A jak to všechno vlastně vzniká? Základní surovinu dovezou nákladní automobily, na každém z nich bývá kolem 30 tun obilí. Do některých mlýnů občas dojedou i traktory s vlekem a to pak je množství poloviční. Když auto přijede, musí být obilí vždy ovzorkováno. To se provádí na automatických vzorkovačích, ze kterých se zrno dopravuje přímo do obilní laboratoře na rozbor. Vstupní kontrola zahrnuje celou řadu parametrů, např. vlhkost, číslo poklesu, obsah dusíkatých látek, lepku, ale také stanovíme obsah příměsí a nečistot a kontrolujeme přítomnost živých či mrtvých škůdců a zda obilí nemá nežádoucí pach (zatuchlé, znečištěné naftou, apod.). Když je obilí v pořádku, může ho silomistr naskladnit do sila. Při naskladňování prochází přes předčistírenskou linku, kde se zbaví části nečistot a prachu.

Třídění, čištění a kropení

Obilí je pak uskladněno v obilním silu. Je roztříděno podle parametrů do jednotlivých buněk. Z nich se pečlivě v různých poměrech mísí dohromady tak, aby vznikla optimální zámelová směs dle požadované kvality mouky. Takto namíchané obilí je před mletím potřeba vyčistit a nakropit. Na čištění se používají sítové třídiče, odkaménkovací stroje či triéry. V dnešní době se do mlýnů začínají dostávat i moderní optické třídiče, které vyřazují příměsi nebo vadná zrna podle jejich rozdílné barvy. Tento stroj máme již ve mlýně ve Znojmě a snad další budou brzy následovat.

Po vyčištění zrna je potřeba jej nakropit pitnou vodou a nechat odležet. Tato operace je velmi důležitá, protože při odležení se voda postupně dostává do zrna, které se tím připravuje na mletí. Po odležení následuje ještě povrchové opracování, kdy povrch každého zrna je lehce obroušen na odíracích strojích. Oddělí se tím nečistoty, které ulpěly na povrchu a mohou obsahovat plísně nebo těžké kovy. Vyčištěné a nakropené obilí může pokračovat do mlýna.

Naše mlýny semelou 750 tun obilí za den
 
Ve mlýně se obilí rozemílá na válcových stolicích. Vzniklé melivo „letí“ v potrubí pneudopravy nahoru, kde se směs na vysévačích roztřídí na jednotlivé složky, které se zpracovávají dále každá zvlášť. Na předních pasážích získáváme mimo jiné i krupice, které v dalším kroku vyčistíme a meleme na hrubé a polohrubé mouky.  Na každé pasáži také vznikají hladké mouky. Takto to stále pokračuje, až nám zůstane nevymletá část ve formě klíčků, krmné mouky a otrub. Ty se využívají jako krmné suroviny.
 
Nutno říci, že z každého mlýna se získávají všechny produkty současně. To znamená, že v jednom okamžiku získáváme v daném poměru krupici, hrubé a polohrubé mouky, hladkou světlou i chlebovou mouku a otruby i krmnou mouku. Každý mlýn má ovšem poměr množství získávaných produktů jiný, nazýváme ho vymílacím klíčem.
 
DALŠÍ ZPRÁVY

Fotogalerie