Celý originální článek Petra Havla čtenáři najdou v červencovém čísle časopisu CZ TEST Svět potravin. Zde uvádíme jeho přepis.
O řepce jako plodině se každoročně mluví především na jaře, hlavně ovšem jako o surovině pro výrobu biopaliv. O řepkovém oleji bychom ale měli mluvit, a hlavně jej používat, celoročně - jde totiž o nutričně nejhodnotnější rostlinný jedlý olej, navíc v porovnání s dalšími druhy jedlých olejů za rozumnou cenu. Není tak na škodu si pozitiva řepkového oleje i některé změny, které v jeho složení šlechtěním výchozích rostlin nastaly, připomenout. Také proto, že by se často nezasloužená negativní image řepky olejné mohla v myslích některých spotřebitelů projevit i v nezasloužené negativní image řepkového oleje. Což by byla škoda, protože i přes neustále rostoucí nabídku různých alternativních rostlinných olejů a jejich variant přetrvává aktuálně již letité doporučení Světové zdravotnické organizace WHO, ale i americké "Food and Drug Administration" (FDA), k pravidelné konzumaci řepkového oleje jako možnosti prevence chorob oběhového aparátu a srdečních onemocnění, a to v objemu zhruba 1,5 lžíce řepkového oleje denně. Také podle německé Společnosti pro výživu (DGE) patří řepkový olej k celosvětově nejzdravějším rostlinným olejům a je zcela jednoznačně doporučován ke každodenní konzumaci. Jiných rostlinných jedlých olejů se přitom tak široké spektrum doporučení netýká.
Dejte si omega 3
Výhody pravidelného používání řepkové oleje potvrzuje i potravinářský technolog a člen správní rady projektu "Vím, co jím" Jiří Brát, který se problematice rostlinných jedlých olejů prakticky celý život věnuje. "Řepkový olej má nejlepší složení také pro českou populaci," konstatuje Brát s tím, že je tomu tak především díky příznivé skladbě mastných kyselin, které řepkový olej obsahuje. Ze všech běžně používaných olejů má podle něj řepkový olej nejnižší obsah nasycených mastných kyselin, a to zhruba 7 až 8 procent, což je poloviční obsah například v porovnání s často nekriticky obhajovaným olejem olivovým a přibližně sedmdesátiprocentní podíl v porovnání s olejem slunečnicovým. V řepkovém oleji je přitom podle Jiřího Bráta kolem 10 procent omega 3 mastných kyselin, které jsou považovány za nejvíce prospěšné pro lidský organismus, více než řepkový olej obsahuje omega 3 mastných kyselin z běžných olejů pouze lněný olej, ten ale patří mezi dražší, snadno oxiduje a k masivní konzumaci se nepoužívá.
Kromě toho obsahuje olej z řepky také zhruba 20 procent ceněných omega 6 mastných kyselin a důležitý je i vysoký obsah kyseliny olejové, který činí 60 procent.
"Někteří diabetologové nadřazují kyselinu olejovou se svými přínosy pro pacienty trpící cukrovkou nad polynenasycené kyseliny," zdůrazňuje Brát. Je to přitom právě kyselina olejová, která činí z řepkového oleje optimální tuk na smažení, neboť má oproti slunečnicovému, ale zejména panenskému olivovému oleji vyšší tepelnou stabilitu.
Olivový olej na pánev nepatří
Prakticky ve všech televizních pořadech o vaření se přesto neustále pracuje s olivovým olejem, ať už panenským nebo "obyčejným", což není nic proti ničemu (kromě většího průvanu v peněženkách spotřebitelů), kdyby se ale olivový olej používal především ve studené kuchyni, jako zálivka do salátů, nebo i k přípravě různých pokrmů. Ne ale na smažení.
Kvalitní olivový olej samozřejmě řadu pozitiv má, v řadě nutričních parametrů (tedy v onom podílu složení mastných kyselin) s řepkovým olejem ale prohrává. Vyhrává nicméně v marketingu, což je patrně stále ještě pozůstatek někdejšího projektu Evropské unie, která s cílem pomoci s odbytem olivového oleje především chudším členům EU z jihu Evropy, vyčlenila na propagaci olivového oleje nemalé finanční prostředky. A vypadá to, že to byly (alespoň pro někoho) účelně vynaložené peníze. Je tak trochu paradoxem, že jej preferuje řada lidí, kteří se jinak konzumace přemíry tuků s ohledem na zachování svého atraktivního vzhledu obávají.
Z řepky líní nejsme
Stejně jako v případě všech potravin se ani řepkový olej nevyhnul některým mýtům a manipulativním sdělením. Asi nejznámější byla v tomto směru studie pracovníků Lewis Katz School of Medicine v Temple University, podle níž měl mít řepkový olej negativní účinky na mozek, což se má projevovat poruchami paměti a nižší intenzitou pohybu. Výsledky studie byly následně zpochybněny, především tím, že byly pokusným myším, z jejichž reakcí závěr studie vycházel, podávány tak vysoké dávky oleje, že je v praxi zhola nemožné, aby takové dávky adekvátně své hmotnosti konzumoval člověk. Pokud se pak týká nižší intenzity pohybu, tedy "lenosti", lze celkem logicky dovodit, že myši s vyšším podílem tělesného tuku necítí tak silnou potřebu shánět potravu.
A také se méně pohybují, stejně tak, jako lidé s nadváhou. Což ovšem nemá nic společného s pamětí, konstatovala oponentní studie k výsledkům School of Medicine. Přínos studie z Temple Univerzity tak lze hodnotit maximálně jako potvrzení dávno známé skutečnosti, že nadměrná konzumace čehokoli, tedy i řepkového oleje, ale třeba i vitamínů, lidskému organismu škodí.
Kyselině erukové už odzvonilo
U některých lidí nicméně stále ještě také přetrvává mýtus o tom, že řepkový olej obsahuje vysoký podíl kyseliny erukové, která mohla mít podle některých názorů negativní vliv na lidský organismus, a kromě toho ovlivňovala i senzoriku smažení na řepkovém oleji pro někoho nepříjemným odérem, který byl se smažením spojen. V minulosti se přitom podíl kyseliny erukové v řepkovém oleji pohyboval až přes hranici 40 procent. To je však už velmi dávnou minulostí. Jak přitom připomíná i Jiří Brát, ve studiích na zvířatech při vysokém příjmu kyseliny erukové docházelo k negativním změnám srdečního svalu. U lidí poznatky tohoto typu nejsou, ale kyselina eruková je z důvodu bezpečnosti v potravinách limitována. "Cílevědomou prací mnoha šlechtitelských týmů v Evropě a Kanadě byl už v 70. letech minulého století obsah této mastné kyseliny postupně snížen až na zlomek původního obsahu. Od roku 1975 se v České republice pěstují takzvané bezerukové odrůdy řepky. Tímto termínem se začaly označovat odrůdy, u nichž byl obsah kyseliny erukové snížen na hodnotu nepřevyšující 5 procent. V současnosti nesmí řepkový olej obsahovat více než 2 procenta kyseliny erukové. Reálně se však její obsah pohybuje na úrovni několika desetin procenta, často pod mezí detekce běžné analytické metody," konstatuje Brát.
Řepkový olej je tak mimo jiné možné a vhodné používat do cereálních výrobků. Ne však do všech - tam, kde je nutné udržet pevnou strukturu výsledného produktu, což jsou především různé druhy cukrovinek, by řepkový olej takovou roli nesplnil. U bábovek a podobných výrobků ale ano. Vůbec nejlepší ale je na řepkovém oleji smažit. Je to výhodné nutričně i finančně.
Zdroj obrázku: facebookový profil CZ TEST - Svět potravin, 4. 7. 2019