Žádný výrobce potravin nemá v ČR monopol ani vliv na tvorbu cen v obchodech

4. 12. 2023

Web echo24.cz v článku „Dražší potraviny v českém Lidlu: trhu vládnou Agrofert, Madeta a další hráči“ redaktorky Markéty Malé vydaný 4. prosince 2023 píše, že „podstatným problémem tuzemského trhu je fakt, že ho ovládá několik velkých hráčů, a konkurence mezi dodavateli je tak velmi malá. Velké podniky jako je Agrofert nebo Madeta navíc stát svou dotační politikou dlouhá léta podporoval, a nechal tak na trhu vyrůst monopol.

 

Článek dále uvádí: „Podle Hradila (pozn. hlavní ekonom Cyrrus Vít Hradil) vlády po dlouhé roky selhávaly a dovolily v potravinářství vyrůst oligopolním strukturám, kdy trh ovládá několik málo velkých hráčů. „Ti pak mají dostatečnou sílu na to, aby šroubovali ceny nahoru, aniž by jim hrozil významnější odliv zákazníků…

 

Reakce AGROFERTU: Tvrzení je zcela nepravdivé, žádný producent potravin, ani AGROFERT nemá na českém trhu monopol. Redaktorka navíc směšuje výrobu a prodej potravin. Cenu pro konečného spotřebitele na pultu supermarketu určuje konkrétní prodejce, nikoli výrobce, který nemá konečnou cenu vliv. Bylo by naivní se domnívat, že zrovna v České republice obchodní řetězce ustoupily ze své globální nákupní strategie a podlehly tlaku lokálních dodavatelů.

 

Česká republika je součástí otevřeného trhu EU. Díky tomu si na pultech prodejen konkurují nejen výrobky domácích producentů, ale také těch zahraničních, kteří mají ve zmiňovaných komoditách, jako je maso či mlékárenské výrobky významný podíl na českém trhu. Bohužel kterýkoli český výrobce je v současné době nahraditelný a v komoditách jako je například vepřové či drůbeží maso se tak děje, a to ke škodě českého spotřebitele.