Ve Vejprnicích u Plzně se otevírá nová třídírna vajec

5. 1. 2017

Společnost ČESKÁ VEJCE FARMS, s.r.o., otevírá novou centrální třídírnu vajec ve Vejprnicích u Plzně. Tento provoz má přinést snazší, bezpečnější a modernější zacházení s vejci. Roční kapacita zařízení dosahuje až 200 milionů kusů vajec. Dodavateli budou vlastní, české farmy prodávající vejce prostřednictvím společnosti ČESKÁ VEJCE CZ, a.s.
„Novou třídírnou ve Vejprnicích se snažíme dále modernizovat celkovou produkci vajec v koncernu AGROFERT. Z českých farem se vejce dostanou bez kontaktu s lidskou rukou až k zákazníkovi, protože vejce jsou dovážena na paletách, kde je za pomocí moderní techniky roztřídíme, zkontrolujeme jejich kvalitu a bezpečnost a následně je můžeme s označením a v obalech expedovat přímo do obchodů. Tím je zaručena čerstvost, maximální hygiena, ale i vhodné zacházení a dohledatelný původ produkce. Zákazník má díky tomu jistotu, co kupuje,“ uvádí Jindřich Macháček, ředitel zemědělské divize AGROFERT. Výstavba centrální třídírny vajec trvala 9 měsíců a celková investice dosáhla 135 milionů korun. „Pracovní uplatnění zde najde 25 zaměstnanců. Provoz je z většiny automatizován, což mimochodem zajistí například správné uložení vajec špičkou dolů a při teplotě mezi +5°C až +18°C. Nový provoz je výjimečný zejména vysokým standardem hygieny a produktivitou práce. Hodinová kapacita třídírny činí až 126 tisíc kusů, přičemž vejce putují do různých obalů dle požadavku zákazníků. Naprostá většina produkce je určena pro tuzemské obchodní řetězce,“ dodává Lucie Kobiánová, ředitelka společnosti ČESKÁ VEJCE CZ.

Fakt o nové centrální třídírně Vejprnice:
•    kapacita až 200 milionů vajec ročně,
•    centrální třídírna lépe splňuje požadavky na distribuci vajec odběratelům přes logistická centra,
•    dodavateli budou především vlastní farmy (Vejprnice, Střížov, Strakonice, Trnová, Plesná) – česká vejce poputují na tuzemský trh,
•    investice dosáhla 135 milionů Kč, výstavba areálu trvala 9 měsíců,
•    nedojde k výraznému dopravnímu zatížení – denně pouze příjezd 3 kamionů a rozvoz zhruba 10 dodávkami,
•    celý provoz splňuje všechny aktuální legislativní i hygienické normy.

Značení vajec – jak se v něm vyznat
Vejce, která zákazník kupuje v obchodech, musí být povinně označena kvůli dohledatelnosti původu produktu. Na vejci najdete např. značení 1 CZ 1234. Jak se v kódu vyznat? První číslice označuje metodu chovu nosnic:1 – vejce nosnic ve volném výběhu, 2 – vejce nosnic v halách (na podestýlce), 3 – vejce nosnic v klecích, 0 – vejce nosnic v ekologickém zemědělství (BIO). Následuje kód producenta, pomocí nějž zjistíte skutečný původ vajec: CZ – Česká republika, SK – Slovensko, PL – Polsko atd. Poslední čtyřčíslí znamená registrační číslo hospodářství (chovu). Více informací o značení vajec a obalů najdete na webu společnosti ČESKÁ VEJCE CZ.

O společnosti ČESKÁ VEJCE CZ
Společnost ČESKÁ VEJCE CZ byla založena v roce 1999 aktivitou několika z největších producentů vajec v ČR. Jejím hlavním úkolem je centrálně zajistit odbyt většiny produkce těch výrobců vajec, kteří jsou její součástí. Vytvořením odbytové společnosti reagovali výrobci na vývoj situace na trhu. V době, kdy se na našem trhu etablovaly jednotlivé zahraniční i tuzemské maloobchodní řetězce, bylo nutností vytvořit subjekt, který by těmto uskupením byl odpovídajícím partnerem při vyjednávání obchodní spolupráce. Subjekt s jednotnou obchodní politikou, disponující dostatečným výrobním zázemím, s dlouholetými zkušenostmi z výroby, zpracování a distribuce čerstvých vajec.
Dodavateli vajec jsou produkční farmy rozmístěné tak, že je firma schopna zabezpečit v případě potřeby zásobování ve všech částech republiky. Jmenovitě se jedná o AGPI, a.s., BOHEMIA VITAE Jindřichův Hradec, a.s., DŽV Rychnov nad Kněžnou, a.s., ZEVOS, a.s., AGROPODNIK HODONÍN, a.s., Česká vejce farms, s.r.o., a Druko Střížov s.r.o. Tento fakt měl velkou důležitost v době, kdy se maloobchodním řetězcům zaváželo zboží přímo do jednotlivých prodejen. Dnes většina odběratelů disponuje vlastními distribučními centry, tedy rozhodnutí investovat do výstavby centrální třídírny je logickým krokem v reakci na vývoj trhu. Zároveň ponechání rozmístění jednotlivých chovů napříč republikou má také svou důležitost s ohledem na zdravotní situaci jednotlivých chovů.
Společnost ČESKÁ VEJCE CZ zobchoduje 300 000 000 kusů vajec ročně a řadí se mezi špičku ve svém oboru. Centrální třídírna je další velmi výrazný krok, který bude nápomocen k upevnění pozice společnosti na trhu a zároveň povede k ještě dokonalejšímu servisu pro odběratele společnosti.