Synthesia je světovou špičkou mezi výrobci pigmentů

17. 10. 2022

Synthesia a barevné odstíny patří k sobě, však je také tato firma jedním z předních evropských výrobců barviv pro přírodní a syntetické materiály a v oblasti vysoce jakostních organických pigmentů dokonce patří mezi světovou špičku. Společně se podíváme, kde všude můžete její barviva a pigmenty neboli koloranty najít, a také nahlédneme pod pokličku nejbarevnějšího oddělení, kterým je Technický servis. Tím totiž projde každý vyrobený pigment nebo barvivo. Mají tam zcela unikátní poloprovoz pro hodnocení kolorantů a ve svých laboratořích dokážou ve zrychleném režimu otestovat různé aplikační vlastnosti obarvených materiálů například i včetně stálosti vůči vlivům vnějšího prostředí.

Barvářská chemie a koloranty

Synthesia dlouhodobě patří mezi špičku v barvářské chemii. Ta se dělí na dvě významné oblasti – na barviva a pigmenty. Barviva, jako koloranty rozpustné, nacházejí hlavní uplatnění v oblasti barvení a potisku textilu, barvení papíru, ale i ve stavební a bytové chemii. Pigmenty, coby koloranty nerozpustné, se využívají zejména ve třech hlavních oblastech – do formulací nátěrových hmot, do tiskových barev a pro barvení plastů. Dlouhou dobu byla v Synthesii významnější barviva, protože Československo bylo do 90. let minulého století významnou textilní velmocí i významným dodavatelem barviv v rámci RVHP. Dnes převažují organické pigmenty. Historie jejich výroby sice sahá do 40. let 20. století, jejich význam však byl ve srovnání s výrobou textilních barviv spíše doplňkový. Zlom přišel v roce 1990, kdy se zahájila výroba pigmentů, které patří do skupiny vysoce jakostních organických pigmentů – tzv. High Performance Pigments (HPP). Ty jsou vhodné pro použití do velmi náročných aplikací, například autolaků, vláken nebo i LCD displejů, a musí proto splňovat řadu kritérií, jako jsou vysoká odolnost vůči působení světla, tepla nebo stálost vůči chemickým a fyzikálním vlivům. Zároveň musí mít vyhovující tvar a velikost částic, čehož se dosahuje speciálními povrchovými úpravami.

Synthesia - pigmenty

Barevný svět kolem nás

V běžném životě se s pigmenty a barvivy setkáte na každém kroku. Vše, co je barevné, může být obarveno právě produkty ze Synthesie. Malířské barvy si představí každý z nás, málokdo ale ví, že Synthesia dodává také do oblíbených školních pomůcek z dětství – pastelek, temper, vodových barev a podobně. Další z mnoha oblastí jsou pigmenty pro tiskové barvy. Využívají se při potisku různých obalových materiálů, nebo to jsou pigmenty pro výrobu speciálních tiskových barev pro imitaci dřeva, pro laminátové podlahy a nábytek. Velmi důležitým spotřebním segmentem pigmentů je barvení plastů. To probíhá tzv. „ve hmotě“, kdy se pigment zapracovává v tavenině plastu. S jejich pomocí se pak barví například koberce, umělé trávníky, holínky, funkční prádlo nebo třeba polyesterová vlákna pro výrobu autopotahů. Barviva se využívají především na barvení textilních přírodních a syntetických materiálů (bavlna, len, viskóza, vlna, hedvábí, PAD, PES), pro barvení kůží a kožešin, papíru, dřeva a dalších netextilních materiálů.

Testování a hodnocení kolorantů

Nedílnou součástí výroby, hodnocení a prodeje barviv a pigmentů je Technický servis, který funguje již od 50. let minulého století. Na starosti má především výstupní kontrolu pigmentů a barviv, která se provádí podle produktové specifikace a spočívá ve vyhodnocení vybarvení podle postupů uvedených v materiálových listech daného barviva či pigmentu přímo ve finální aplikaci. Vždy se posuzuje standard se vzorkem, aby se vyloučil případný vliv okolního prostředí. Hodnocení vybarvení probíhá jak vizuálně technikem koloristou, tak i objektivně pomocí speciálního koloristického softwaru na spektrofotometru.

Kromě výstupních kontrol zde provádí i speciální dlouhodobé testy. Typickým příkladem jsou zkoušky stálostí, kdy se na přístrojích typu Xenotest hodnotí světlostálost a povětrnostní odolnost. Zjednodušeně řečeno, ve zrychleném režimu simulují působení vnějších vlivů na stabilitu vlastního barevného odstínu pigmentu nebo barviva. Deset dní v Xenotestu odpovídá zhruba dvěma měsícům ve venkovním prostředí. Po 1000 hodinách je vidět, zda barevný odstín „drží“ či ne.


Proč je pigment červený?

Pigmenty získávají svoji barvu tím, že odráží, propouští nebo pohlcují různé složky viditelného spektra. O barevném vjemu rozhoduje světlo, naše oko a také předmět, na který se díváme. Lidský zrak vnímá viditelné „bílé“ světlo, které lze rozložit na spektrum jednotlivých barevných složek. Po dopadu viditelného světla na červený pigment dochází k pohlcení všech složek bílého světla kromě červené a zároveň k odrazu záření v červené oblasti spektra. Odražené záření doputuje až k oku, kde dopadne na sítnici, kterou podráždí a vyvolá vjem červené barvy. Proč však červený pigment odráží červenou barvu? Nejdůležitější je strukturní uspořádání. Zjednodušeně řečeno látka musí v molekule obsahovat určité uskupení atomů nebo funkční skupiny, případně typy vazeb, které jsou za pohlcení zodpovědné.


Funguje tu i v Česku zcela unikátní poloprovoz, tzv. Laboratoř speciálních aplikací. Ta slouží k hodnocení kvality pigmentů pro aplikaci do plastů, případně do práškových nátěrových hmot. Přístroje v laboratoři jsou zmenšeninami skutečných provozních přístrojů odběratelů, protože při hodnocení vlastností daného pigmentu je nutné co nejpřesněji simulovat proces, při kterém dochází k zapracování pigmentu do polymerního nosiče nebo pojiva v koncových provozech u našich zákazníků. Princip všech přístrojů v rámci laboratoře je podobný. Většina plastů se zpracovává za pomoci teploty a tlaku, buď kalandrováním a lisováním fólií, nebo vytlačováním, kdy se polymer nejprve roztaví. Pak se tavenina za pomoci šneku a matrice vytlačuje do granulátu tzv. masterbatche nebo se vstřikuje do formy či je vyfukována ve formě nekonečné fólie. Kalandr, na kterém se připravují barevné fólie, je jedním z nejvyužívanějších přístrojů. Barevná směs práškového pigmentu s měkčeným PVC, případně i s titanovou bělobou se zpracovává mezi vyhřívanými válci kalandru a válcováním dochází k dispergaci (rozptýlení) pigmentu v PVC za vzniku fólie. Pro přípravu tzv. masterbatche, granulátu barevného koncentrátu z vysokohustotního polyetylenu nebo polypropylenu slouží extrudery. Ve vyhřívané zóně extruderu dochází pomocí šneků k zapracování barevné směsi s dalšími aditivy (např. voskem) a vzniklá tavenina je vytlačována ve formě plastové struny do vodní lázně. Po jejím ochlazení dochází k nasekání jednotlivých granulí. V poloprovozu tedy vzniknou materiály, které představují konečnou podobu daného vybarvení u zákazníků Synthesie a je možné v této podobě laboratorně i „okometricky“ vyhodnotit koloristické vlastnosti daného pigmentu.

Až se tedy příště kolem sebe rozhlédnete a uvidíte to obrovské množství barevných odstínů, třeba budou právě ze Synthesie.

DALŠÍ ZPRÁVY

Fotogalerie