Světový den vody: společnosti koncernu AGROFERT investují desítky milionů korun do úspor

22. 3. 2017

Voda je pro chemii naprosto nepostradatelnou. Také proto se společnosti koncernu AGROFERT snaží stále snižovat spotřebu této vzácné tekutiny. Do úspor i do ekologičtějšího zacházení s vodou chemické podniky investují rok co rok desítky milionů korun.
„Bez vody nemůže chemický průmysl existovat. Ale sami si uvědomuje naši odpovědnost za hospodárné využívání vody a za snahu o minimalizaci dopadů používání vody na okolní prostředí. Proto naše chemické podniky neustále investují do snižování spotřeby vody, ale i do systémů čištění odpadních vod a ekologičtějšího zacházení s touto životadárnou tekutinou. Ročně se investice pohybují v řádech desítek milionů korun, úspory se ale počítají ve stovkách milionů litrů vody. Šetrnější využívání vody je pro naše podniky důležité i s ohledem na možný výskyt déletrvajícího sucha v období letních měsíců,“ uvádí Josef Mráz, výkonný ředitel společnosti AGROFERT. Vzhledem k významu chemické výroby pro celý koncern a k objemu výroby proto patří vodní hospodářství v průmyslových podnicích koncernu k strategickým aktivitám. „Náš přístup v zacházení s vodou se bude i nadále ubírat směrem úspor a snižování ekologické zátěže našich provozů na vodní toky. Jde o součást celkové strategie koncernu v přístupu k životnímu prostředí a okolí našich provozů. Kromě spotřeby vody se totiž zaměřujeme i na snižování emisí, spotřeby energií či hlučnosti našich podniků,“ doplňuje Mráz.
Výsledky snižování spotřeby vody ve vybraných chemických podnicích koncernu AGROFERT:
Lovochemie, a. s.: úspora 134 milionů litrů vody ročně, v roce 2016 společnost investovala 12,8 milionů Kč do ochrany vod.
Synthesia, a. s.: spotřeba vody mezi roky 2015 a 2016 zůstala vyrovnaná, díky investicím více než 10,5 milionů Kč však došlo k výraznému zlepšení kvality vypouštěných odpadních vod.
DEZA a. s.: vyrovnaná bilance hospodaření s vodou. Společnost letos plánuje vybudovat retenční nádrž o objemu 19 milionů litrů vody, která přispěje k zlepšení celkové bilance vod a umožní delší udržení výroby v období sucha. Do roku 2020 dojde k zrekonstruování biologické čistírny odpadních vod. Ta ještě více zlepší kvalitu vypouštěných vod do toku řeky Bečvy.
Fatra, a.s.: poslední 4 roky společnost uspořila jen díky výměně rozvodů na 116 milionů litrů vody v Napajedlech a 52 milionů litrů vody v provozu v Chropyni. Celková investice dosáhla výše 13 milionů Kč.
Jen ve zmíněných společnostech došlo k úsporám ve výši 302 milionů litrů vody, investice do úsporných opatření a zlepšení kvality odpadních vod přesáhly 36 milionů Kč.