Agrofert je v oblasti dotací maximálně transparentní. Jasně a veřejně uvádíme vlastnictví i objem dotací. Autoři studie by se dle našeho přesvědčení spíše měli zaměřit na transparentnost. Z analýzy totiž mimo jiné vyplývá, že 3 % posuzovaných subjektů autoři označili jako neklasifikovatelné.
Nesouhlasíme s výkladem, že jde o dotace pro Agrofert jako celek. Dovolujeme si upozornit, že Agrofert v zemědělství nepodniká jako celek, ale sestává ze samostatně hospodařících dceřiných zemědělských společností, které působí ve čtyřech zemích – v ČR, na Slovensku, v Německu a v Maďarsku. Mezi ně patří i společnosti malého a středního rozsahu.
Pokud naše dceřiné zemědělské firmy čerpají nějakou veřejnou podporu, tyto prostředky nekončí v centrále Agrofertu v Praze, ale zůstávají v jednotlivých dceřiných firmách v regionech a slouží k jejich dalšímu rozvoji, k udržení tisíců pracovních míst na venkově a k posílení potravinové soběstačnosti České republiky. Taktéž připomínáme, že dotace jsou z principu uhrazením části nákladů a jsou vázány na vlastní investované prostředky příjemců. Tento fakt si mnozí kritici dotací buď nechtějí uvědomit, nebo jej cíleně přehlíží.
Zemědělské firmy Agrofertu mají stejné dotační podmínky jako všechny ostatní zemědělské firmy v ČR. Nejsou nijak zvýhodněny a dodržují veškerá pravidla. U provozních dotací jde o příspěvky na hektar obdělávané půdy či na chované hospodářské zvíře.
Pokud hovoříme o investičních dotacích, jde například o investice do nových technologií v zemědělství. Výsledkem těchto investic často bývá mimo jiné zlepšení životního prostředí nebo vytvoření nových pracovních míst. Je důležité zmínit i skutečnost, že zemědělské podniky Agrofertu dokonce degresivně pobírají o 26 % menší dotace k tržbám, než je celorepublikový průměr ČR.
Jestli se někdo podivuje nad faktem, že objem zemědělských dotací v koncernu roste, je to jednoduše způsobeno tím, že firmy zvýšily počet hektarů obdělávané zemědělské půdy a počet chovaných zvířat.
Vedle toho jsou naše firmy důležitým obchodním partnerem ostatních zemědělských společností v ČR. Ať už jde o prodej hnojiv, osiv či zemědělské techniky nebo výkup vypěstovaných komodit od zemědělců.
Co se týká nedávno zveřejněné auditní zprávy Evropské komise, její závěry odmítáme. Auditoři EK mylně a chybně vykládají české právo. K žádnému střetu zájmů nedochází. Neexistuje nic, co by střet zájmů dokládalo. Pan Andrej Babiš učinil vše, co po něm české zákony požadovaly, tedy vložil akcie do svěřenských fondů. Agrofert neřídí a neovládá.
Celé stanovisko Agrofertu k auditní zprávě je k dispozici ve článku VYJÁDŘENÍ SPOLEČNOSTI AGROFERT K AUDITNÍ ZPRÁVĚ EVROPSKÉ KOMISE