Společnost Ethanol Energy se zapojila do výzkumného programu Národního centra kompetence, jehož cílem je vývoj technologie pro výrobu kyseliny mléčné z druhogeneračních surovin, jako jsou zbytky pečiva nebo odpad z mlynářské výroby.
Na výzkumu spolupracujeme s předními českými výzkumnými institucemi, mezi které patří Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, VŠCHT Praha, VUT v Brně, SYNPO Pardubice nebo Svaz chemického průmyslu ČR. Jsme hrdí, že se můžeme podílet na vývoji nových řešení, která mají skutečný dopad na životní prostředí.
Kyselina mléčná nabízí velký potenciál, zejména díky možnosti výroby biologicky rozložitelného plastu. Velkou příležitost vidíme v průmyslu hnojiv. Biologicky rozložitelný obal na povrchu hnojiva umožní postupné uvolňování živin, což sníží potřebu opakované aplikace a zároveň omezí ekologickou stopu. Významné využití má ale kyselina mléčná i ve zdravotnictví, například při výrobě vstřebatelných fixačních materiálů pro lékařské zákroky. V neposlední řadě je třeba zmínit také obaly a plastové nádobí – například nápojový kelímek z tohoto materiálu se rozloží mnohem rychleji než běžný plast.
Aktuálně budujeme linku na zpracování druhogeneračních materiálů - zbytky z mlynárenské výroby či pečivo. V první fázi budeme schopni vyrábět 10% kyselinu mléčnou, kterou lze dále čistit a koncentrovat. Dokončení linky plánujeme na říjen letošního roku. Prozatím se ale zaměřujeme především na výzkum – ten potrvá přibližně tři roky, než přejdeme k plnohodnotné výrobě.