Řepka ve jménu udržitelné mobility

28. 4. 2023

V odvětví oleochemie má olej z řepky olejky svou nezastupitelnou roli. Vyrábí se z ní biopaliva, díky kterým se České republice daří naplňovat legislativní předpisy Evropské unie o povinném snižování emisí skleníkových plynů.

Řepka se v ČR pěstovala vždycky, jednoduše patří do tohoto klimatického pásma a na česká pole. Agrofert s ní také vždycky obchodoval, dodával ji na zpracování jiným a často se stávalo, že mu za řepku dlužili. Větší smysl tak dávalo postavit vlastní závod. Volba padla na Lovosice a v blízkosti Lovochemie začal v roce 2006 vznikat Preol.

„Celý projekt je lepší, než jsme předpokládali a také se daleko rychleji zaplatil. Lisovací kapacita na řepku je dnes pět set tisíc tun, museli jsme závod několikrát zvětšovat. A proč ostatní závody na to samé měly existenční potíže a my jsme fabriku zvětšovali? Dělali to blbě, neměli surovinu a museli si ji zajistit. My jsme stavěli závod, ale s řepkou jsme obchodovali už dávno. A máme návaznou vertikálu, šrot z výroby zkrmí naše zvířata. Geniální se ukázala i lokalita, v Lovosicích máme blízko zákazníkům, jsme na dopravním uzlu na řece, poblíž skladů. Začali jsme v době, kdy biopalivům věřil jen málokdo. Co nám pomohlo asi nejvíc, byla znalost trhu, dnes prodáváme všem velkým hráčům v rafinérském byznysu střední a východní Evropy,“ říká Martin Kubů, který Preol považuje doslova za své dítě.

DALŠÍ ZPRÁVY