Reakce na článek v deníku New York Times: Agrofert odmítá nařčení, že dotace jsou netransparentní
Reakce na článek v deníku New York Times: Agrofert odmítá nařčení, že dotace jsou netransparentní
7. 11. 2019
Deník New York Times zveřejnil článek s titulkem The Money Farmers: How Oligarchs and Populists Milk the E.U. for Millions. V článku popisuje zemědělské dotace v zemích střední Evropy jako neprůhledné. Dotace si podle něj rozděluje skupinka mocných v čele například s českým premiérem Andrejem Babišem nebo v Maďarsku s Viktorem Orbánem. List hovoří také o tom, že dotační systém je „deformovaný korupcí“. Deník také tvrdí, že jde o podobu „moderního feudalismu“ a zmiňuje se o dvou auditech Evropské komise, které prověřují střet zájmů premiéra Andreje Babiše.
Společnost Agrofert odmítá článek ve všech bodech, které se České republiky a naší firmy dotýkají. O jakékoli formě feudalismu či korupci nemůže být ani řeč. Systém dotací je v České republice naprosto transparentní. Přidělování a čerpání dotací probíhá přesně podle příslušných zákonů, pravidel a uzavřených smluv. Navíc je jejich využití ze strany úřadů pravidelně kontrolováno. Dotace ke všemu nezískává Agrofert jako mateřská firma, ale jeho zemědělské dceřiné společnosti, které prostředky z dotací využívají ke svému dalšímu rozvoji, aby byly na trhu konkurenceschopné. Společnosti Agrofertu mají provozní dotace úplně stejné jako všichni ostatní zemědělci v ČR – například na hektar obdělávaného pozemku nebo na chované hospodářské zvíře. Stranou necháváme skutečnost, že text článku vznikal takzvaně o nás bez nás. Redakce se nás na nic nedotázala.
Pokud jde o audity Evropské komise, jak už jsme mnohokrát uvedli, ani v jenom případě se neztotožňujeme s jejich závěry. Vyvrátili jsme je v celém rozsahu. Údajný střet zájmů premiéra Andreje Babiše paradoxně auditoři prověřovali tak, že zkoumali formální náležitosti některých našich dotací. Přitom se ani nebyli podívat v žádné z našich firem, ke kterým konstatovali nějaké výhrady. Auditoři prověřovali mimo jiné také období, kdy Andrej Babiš nebyl v žádné exekutivní funkci, takže ani nemohl mít žádný střet zájmů. Také zcela ignorovali přechodné období, o kterém zákon o střetu zájmů hovoří, což považujeme za naprostý omyl nebo neznalost. Rozhodně jsme nikdy nepostupovali v rozporu se zákonem o střetu zájmů, neboť náš někdejší akcionář učinil vše, co po něm zákon požadoval, tedy vložil akcie svých firem do svěřenských fondů. Jsme si jisti, že se v žádném střetu zájmů nenacházíme a že se prokáže, že jsme ve všech případech postupovali správně a podle zákona.