Proč se kabinet zabývá Agrofertem?

14. 9. 2023

Předseda vlády ČR Petr Fiala ve svém článku v deníku Právo 14. 9. 2023 „Proč se kabinet zabývá cenami potravin“ několikrát zmiňuje koncern Agrofert a uvádí nepravdivé a zavádějící informace.

Vyzýváme pana Fialu, aby ze svých politických útoků vynechal společnost Agrofert a držel se svých slov, že „křičí jen ti, kteří v této věci nemají čisté svědomí“. Pokud si nemůže pomoci, prosíme, ať uvádí pravdivé informace. Věříme, že mu k tomu pomůžou základní fakta níže.

Hospodaření

Růst loňského zisku Agrofertu nestojí na potravinách, ale na chemických továrnách v zahraničí. Celkem 56 % našeho provozního zisku tvoří zahraničí. Potravinářské firmy Agrofertu v Česku a zahraničí skončily loni celkově na úrovni provozního výsledku ve ztrátě. Některé potravinářské firmy v Česku byly sice ziskové, ale většině z nich klesla rentabilita tržeb. Jiné, například producenti červeného masa, skončily dokonce ve ztrátě.

Konkurence

Není pravda, že koncern Agrofert ovládá zemědělský či potravinářský trh v České republice. V žádném segmentu nemáme takový vliv, abychom mohli určovat ceny. Ani ÚOHS při svých šetřeních nezjistil, že by kterýkoli z výrobců potravin v ČR měl tak významné postavení na trhu, aby mohl určovat ceny. Ceny zemědělských komodit určují komoditní burzy, na ně nemá vliv žádný český zemědělec ani Agrofert. Koncern Agrofert ani nemá žádnou maloobchodní prodejní síť, kde by mohl zlevnit potraviny pro konečného spotřebitele, nemáme jak ovlivnit ceny na pultech obchodů. Česká republika je součástí otevřeného trhu EU, kde nám z pozice dodavatelů do maloobchodu konkuruje mnoho velkých nadnárodních hráčů, mnohem větších, než je Agrofert.

Dotace

Celkový podíl dotací v ČR a zahraničí na celkových tržbách koncernu představuje méně než 1 %. Konkrétně v ČR jsme loni čerpali 1,58 mld. Kč dotací. Proti tomu jsme v ČR odvedli přes 5 mld. na daních a odvodech, na mzdách vyplatili přes 10 mld. Kč našim cca 21 tis. zaměstnancům v ČR. Z miliard korun odvodů a daní, které zaplatí naše podniky a naši zaměstnanci, financuje svůj rozpočet i současná vláda.