Precizní nebo také chytré zemědělství je moderní přístup, který využívá technologie a data ke zlepšení efektivity a udržitelnosti zemědělských postupů. Výsledkem je zvýšená produktivita, snížené náklady a menší dopad na životní prostředí. Přečtěte si, jak to dělají v Alimexu Nezvěstice.
Precizní zemědělství je moderní způsob, jak přistupovat k hospodaření na farmě, s důrazem na ekonomickou stránku věci. Klíčem k úspěchu je mít co nejvíce informací. Má-li hospodář dostatek dat, může se lépe rozhodovat, co a jak pěstovat v dané sezoně a na konkrétním místě. To zahrnuje analýzu výnosových map z kombajnů, půdních vzorků a sledování stavu plodin.
CHCE TO PENÍZE A ČAS
Aby zemědělci dosáhli co nejlepší efektivity, musejí si uvědomit, že to není otázka jednoho roku. „Potřebujeme alespoň dva až tři roky, abychom nasbírali dostatek dat a mohli se rozhodnout správně. Hlavní roli hrají agronomové, kteří analyzují stav plodin, vývoj škůdců a chorob a porovnávají data získaná z půdy s výsledky sklizně,“ vysvětluje Štěpán Ondrus, ředitel zemědělské společnosti ALIMEX NEZVĚSTICE. „V dnešní době, kdy jsou hnojiva, osiva a pesticidy drahé, se zaměřujeme hlavně na variabilní setí, hnojení a aplikaci pesticidů. Je důležité vybírat správnou zemědělskou techniku, která je vybavena pro precizní zemědělství – traktory, kombajny, postřikovače, rozmetadla a secí stroje s moderními technologiemi,“ objasňuje dále tajemství precizního zemědělství.
SE ŽNĚMI POMÁHÁ DRON
Bez chytrých aplikací a programů se dnes neobejde žádná moderní farma. ALIMEX NEZVĚSTICE používá program CleverFarm, který pomáhá zpracovávat a vyhodnocovat všechna data, ať už jde o telematiku strojů, půdní vzorky, satelitní snímky nebo údaje z meteorologických stanic. Díky tomu tu mají detailní přehled o počasí v každé lokalitě. „Abychom ještě zpřesnili naše opatření, koupili jsme před žněmi dron s multispektrální kamerou. Ten nám umožňuje přesné mapování a monitorování plodin, protože má kameru s vysokým rozlišením a RTK modul pro polohování s přesností na jeden centimetr,“ říká ředitel.
LIDÍ JE MÁLO, TECHNOLOGIE JSOU NEZBYTNOST
Precizní zemědělství už není budoucnost, je to současnost. A také je to nezbytnost. „Potřebujeme se vybavit vším potřebným, protože kvalifikovaní a schopní pracovníci jsou vzácní. Jsem rád, že jich už pár máme a těšíme se, že přivítáme další nadšené zaměstnance pro tento moderní způsob hospodaření,“ uzavírá Štěpán Ondrus.
KLÍČOVÉ PRVKY PRECIZNÍHO ZEMĚDĚLSTVÍ
1. Sběr dat:
Farmáři používají senzory, drony, satelity a GPS technologie ke sběru dat o půdě, počasí, vegetaci a dalších faktorech. „V současné době zemědělství už není jen o intuici a zkušenostech agronoma – je o datech,“ říká Štěpán Ondrus. „Právě analýza získaných dat má v zemědělství obrovský potenciál pro zefektivnění výroby potravin. Propojení informací z dálkového průzkumu země, snímání porostů multispektrální kamerou, rozborů půdy a výnosových map nám umožňuje dělat kvalifikovaná rozhodnutí – nejen na základě našich pocitů a zkušeností.“ „Abychom lépe pochopili přítomnost, musíme se podívat do minulosti. V našem podniku jsme získali satelitní snímky porostů ze systému Sentinel až deset let zpátky. A všechny naše sklízecí mlátičky jsou vybaveny tzv. výnosoměrem, který nám umožňuje sledovat výnos na konkrétním místě pole nebo třeba vlhkost sklízeného zrna,“ vysvětluje.
2. Analýza dat:
Shromážděná data jsou analyzována pomocí speciálních softwarových nástrojů, které pomáhají farmářům přijímat informovaná rozhodnutí. ,,V poslední době se v moderním zemědělství staly zásadními koncepty umělá inteligence, strojové učení a automatizace. Přesné zemědělství se opírá o obrovské množství dat shromážděných ze senzorů, dronů, systémů GPS a chytrých zemědělských zařízení. Bez řádné analýzy jsou však tato data jen hromadou jedniček a nul s malým významem,“ usmívá se Štěpán Ondrus.
Kromě sběru dat umožňují dnešní technologie pokročilou analýzu dat, která vede k inteligentnějšímu rozhodování. Proces začíná bezdrátovým přenosem shromážděných dat do cloudového úložiště, kde se podrobí podrobné analýze. Nejmodernější algoritmy strojového učení a modely umělé inteligence se pak používají k identifikaci vzorců, předvídání trendů a poskytování užitečných poznatků. Tyto technologie nám pomáhají odhalovat včasné příznaky chorob plodin, optimalizovat zavlažovací plány a přesně aplikovat hnojiva, čímž se snižuje plýtvání a zvyšují výnosy.
Analýza dat řízená umělou inteligencí mění surová data na cenné znalosti a přináší revoluci v precizním zemědělství. Zvyšuje efektivitu, snižuje náklady a podporuje udržitelnost, čímž zajišťuje, že zemědělství zůstane produktivní a odolné vůči globálním výzvám.
3. Přesné aplikace:
Na základě analýzy dat farmáři mohou přesně aplikovat hnojiva, pesticidy, zavlažování a další vstupy, což minimalizuje plýtvání a zlepšuje výnosy. Přesnost je klíčová ve všech odvětvích a zemědělství není výjimkou. Při hnojení, obzvláště na jaře využívají zemědělci tzv. variabilní aplikaci hnojiva. Na základě získaných dat vytvoří předpisovou mapu, díky níž a moderním rozmetadlům omezují přehnojování. Fakt, že se snaží efektivně a přesně hnojit, má za následek ušetření nákladů na hnojiva a hlavně přispívá zlepšení životního prostředí.
Další součástí precizního zemědělství je variabilní aplikace pesticidů (VAP) a její význam nelze podceňovat. Tradiční zemědělské techniky vedou k nadměrnému používání pesticidů v důsledku nekontrolovaného postřiku, zatímco VAP přizpůsobuje postřik pesticidů přesným požadavkům různých míst na poli. Interpretací údajů získaných ze senzorů a jejich integrací s informacemi o prostředí v reálném čase se zvyšují či zcela snižují a způsoby aplikace, čímž zajišťují, že se pesticidy a další vstupy dostanou na určená místa v požadovaném množství. VAP pozitivně ovlivňuje životní prostředí a ekonomiku, snižuje plýtvání zdroji, zlepšuje zdraví plodin a v končeném důsledku snižuje potřebu vyrábět pesticidy v tak velkém množství
Díky analýze dat ze senzorů a jejich propojení s aktuálními environmentálními informacemi lze přesně určit, kde a v jakém množství je třeba pesticidy použít. To nejen minimalizuje zbytečné zatížení životního prostředí, ale také šetří náklady a zvyšuje efektivitu. Výsledkem je zdravější úroda, snížení plýtvání zdroji a omezení celkové potřeby výroby pesticidů, což prospívá jak zemědělcům, tak přírodě.
4. Automatizace:
Robotika a automatizované systémy pomáhají optimalizovat zemědělské operace a snižovat potřebu manuální práce.