Ohrazujeme se proti cílenému útoku Petra Fialy na Agrofert

17. 10. 2023

Předseda vlády České republiky Petr Fiala v rozhovoru pro Fórum 24 s titulkem „Premiér Fiala: Průzkumy berme opravdu s rezervou, v příštích volbách máme velkou šanci vyhrát“ bezdůvodně útočí na koncern AGROFERT. Vyzýváme ho, aby tak nečinil. V právním státě je takové chování zcela nepřijatelné. Ohrazujeme se zejména proti výrokům níže.

Petr Fiala říká: „Deagrofertizace se tedy jednoznačně daří v těch klíčových věcech. Neproudí státní peníze holdingu Agrofert, všechny toky jsme zastavili.“ Nerozumíme pojmu deagrofertizace a překvapuje nás, že se vláda hlásí k tomu, že stát prostřednictví svých orgánů selektivně jedná vůči jednomu konkrétnímu účastníkovi trhu.

Petr Fiala dále uvádí „Když se podíváte na konkrétní kroky, které tady byly v minulosti diskutovány, tak finanční správa pravomocně rozhodla, že Agrofert musí zaplatit doměřenou daň za reklamu na Čapím hnízdě, kterou společnost v minulosti neodvedla. Výsledek řízení bude nyní posuzovat policie a státní zastupitelství. Takže i tady, kde se ze strany státu v minulosti nic nedělo, prostě posun je.“ Respektujeme jakékoli rozhodnutí státní správy, samosprávy, policie i justice. V případě, že s ním nesouhlasíme, použijeme opravné prostředky, které nám zákon umožňuje. Jakékoliv zásahy předsedy vlády do práce těch orgánů považujeme za zcela nepřípustné.