Zasazením sazenic péče o les teprve začíná. O každou jednu je třeba se postarat – kontrolovat, vyžínat jí okolí, chránit ji proti okusu lesní zvěře, ošetřovat proti škůdcům… Péči vyžadují i mladé stromky, i těm je potřeba vyžínat traviny a nálety, přihnojovat a oplocením nebo natíráním je chránit před zvěří, které mladé stromky mimořádně chutnají. Spolehlivou ochranou jsou kupříkladu ovčí tuk nebo vlna, případně písek.
A pak jsou tu probírky, protože lesník chce předat dál pouze kvalitní strom. Pro ty pokroucené, slabé a nemocné není ve zdravém lese místo. Ostatně, poměr zasazených sazenic ke vzrostlým stromům je až deset ku jedné. Jestliže na hektar se zasadí až pět tisíc sazenic, dospělosti se dočká maximálně šest set stromů.
Což není plýtvání, ale strategie. Lesníci říkají výchova – při té pozitivní se stromy omezují ve vývoji, při negativní se odstraňují nevhodní jedinci. Výsledkem je optimální plnění všech funkcí lesa.
Manželé Blažkovi nastupovali do lesní školky Unilesu s přáním pracovat společně. A dělají to tak už pětadvacet let. „Pracujeme spolu, protože jsme na to tak zvyklí. Vzájemně se podporujeme. Bez manžela si v práci už nedokážu představit ani jediný den. Ve dvou se to prostě lépe táhne,“ říká Jiřina. A bude mít pravdu, protože kdykoliv Jiřinu s Mirkem potkáte, budou se smát