Mladý chemik trhá rekordy

12. 2. 2024

Soutěž Hledáme nejlepšího mladého chemika, která vznikla v roce 2006 ve spolupráci společnosti Synthesia a SPŠCH Pardubice, představuje chemii jako zábavný, přitažlivý a perspektivní obor, který má smysl studovat, protože nabízí vynikající možnosti pracovního uplatnění. Letos byla účast v regionu Pardubicka rekordní, zúčastnilo se 7 656 žáků z 205 škol. Agrofert a jeho dceřiné společnosti jsou dlouholetým hrdým partnerem v jednotlivých regionech i celostátním finále.

Své dojmy popsala Leontýna Slámová ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou: „Křížovky a kvízy mě moc bavily a myslím, že jsem v nich nechybovala. S výpočty jsem se nadřela víc, ale i ty jsem nakonec zvládla. Mojí nejslabší stránkou byly kationty a anionty, jejichž určování mi dělalo problémy. Mezi třicet nejlepších, kteří postoupí do finále, se možná nedostanu, ale chemie mě bude bavit dál. Může za to naše skvělá paní učitelka, která umí látku tak dobře podat, že si chemii musíte zamilovat.“

Souběžně s testováním žáků se v prostorách SPŠCH uskutečnil doprovodný program pro učitele. Generální ředitel společnosti Synthesia Josef Liška vystoupil s poutavou přednáškou o historii chemického průmyslu v Pardubicích, v níž se zaměřil především na výrobu nitrocelulózy. „Jsem velmi rád, že soutěž, která vznikla v naší společnosti, zaznamenala rekordní účast. Ještě více mě těší velký zájem mladých o chemii. Je to nepochybně velmi perspektivní obor, protože bez chemie se v běžném moderním životě, na který jsme dnes zvyklí, ani chvíli neobejdeme. Právě tak zní slogan Synthesie: Chemie pro budoucnost,“ uvedl Josef Liška.

Vyvrcholením soutěže bude celostátní finále, které 13. června 2024 pořádá Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR a MŠMT.

DALŠÍ ZPRÁVY