Krmivo je základem zdraví zvířete

3. 2. 2025

Namíchat dobrou krmnou směs není jen tak. Cílem je vyrobit optimální krmivo pro konkrétní druh zvířete, které zajistí ideální podmínky, zdraví i přírůstky. Krmiva v koncernu kromě Afeedu vyrábí i jednotlivé podniky ZZN (Cerea, Primagra a ZZN Pelhřimov). Celkem se za rok 2023 v koncernu vyrobilo přes 850 tisíc tun krmiv ve 12 provozech tj. VKS (výrobnách krmných směsí).

I zvířata mají své chutě

Za posledních patnáct let se výživa hospodářských zvířat posunula raketovým způsobem. Byl zmapován jejich genom, urychlily se šlechtitelské postupy, známe dokonale nutriční požadavky každého zvířete. Prase se například orientuje především chutí, miluje rybí moučku, mlynárenské či pivovarnické produkty, oplatky i zbytky z pekáren. Brojleři naopak mají chuťové buňky velice slabé, orientují se hlavně zrakem a potřebují krmivo barevně atraktivní. Aby se kuřátka měla co nejlépe, přidávají se do krmných směsí například nejrůznější bylinky. Třeba šišák bajkalský – až půlmetrová modrofialově kvetoucí trvalka má totiž uklidňující a antistresové účinky. Dokonce i na kuřata.Úplně jiná je situace u skotu, protože když krmíte krávu, krmíte hlavně mikroorganismy, které má v žaludku – tedy zejména prvoky a bakterie. A na to je třeba dávat pozor, neboť to jsou organismy velmi náchylné na jakoukoliv změnu jídelníčku.

Skrytý půvab enzymů

Základem krmiv je zrno – kukuřice, pšenice, ječmen, oves. Přidávají se proteinové součásti, nejčastěji sójový extrahovaný šrot, řepkové, slunečnicové či sójové plnotučné boby a podobné ingredience. A dále takové látky, aby výsledná potrava pro zvířata byla funkční, tedy nejrůznější antioxidanty a rostlinné oleje, které následně při konzumaci masa pozitivně ovlivňují organismus člověka. Používají se čistě přírodní barviva a vitaminy. K dobarvování se využívají například květy aksamitníku, paprika či karotenoidy z různých rostlin. Dále se v krmivu objevují probiotické kultury a především enzymy. Ty jsou kapitola sama pro sebe – zlepšují totiž konverzi a právě díky nim lze z kilogramu krmiva získat o 20 % více živin. A na rozdíl od přežívajících mýtů se v dnešním krmivářství již vůbec nepoužívají žádná antibiotika, růstové stimulanty ani hormony. Užitkovost zvířat jde ruku v ruce s welfare.

Jak se vyrábí krmivo? 

Co je základem krmných směsí pro hospodářská zvířata? A s jakými specialitami při výrobě krmiv pracujeme? Podívejte se na díl naší audiovizuální série Jsme AGROFERT, který jsme věnovali krmivu.