Kuřátko se klove ze skořápky 1 den. Po vylíhnutí putují kuřátka do hal farem.
Co dokáže krmný papír
První, na co kuřátka narazí v halách farem, je krmný papír pokrytý vrstvou krmné směsi. Šustí a láká je, první den na farmě jsou na něm. S přibývajícími hodinami je ovšem přemůže zvědavost a začnou objevovat své okolí. A takřka na každém kroku narazí na krmítka se směsí, kterou už znají právě z krmného papíru. Je to k jídlu a je to dobré. A krmný papír? Do týdne se v hale rozloží…
Modré světlo je jako tma
Kuřata nevidí modré světlo, respektive vnímají je jako tmu. Proto když jsou odvážena z farmy, je to pod modrým světlem – nejsou pak ve stresu. Drůbež obecně je totiž na světlo a tmu velmi senzitivní. Tma je zkrátka symbol klidu a povel k odpočinku. Modré světlo se využívá také při líhnutí, kdy se jím těsně po vylíhnutí přisvěcuje, aby přechod z pološera líhně do reálného světa nebyl příliš ostrý.
Proti stresu je šišák bajkalský
I u drůbeže je v koncernu zákonem welfare. Leccos ukládá legislativa, ale spousta věcí jde i nad její rámec. Aby se kuřátka měla co nejlépe, přidávají se do krmných směsí například nejrůznější bylinky. Třeba šišák bajkalský – až půlmetrová modrofialově kvetoucí trvalka má totiž uklidňující a antistresové účinky. Dokonce i na kuřata.
Horké léto s aerosolem
Kuřátka mají ráda teplotu tak akorát. Letní horka jim nesvědčí, a tak mají na koncernových farmách rozvedený systém vysokotlakého chlazení. V zásadě je to princip totožný s tím, který v tropických dnech využívají kvalitní restaurace i přátelská města – funguje velice podobně jako rozprašovač, do okolí vystřeluje miniaturní kapičky smíchané se vzduchem do jemného chladivého aerosolu. Mimochodem, je to nejúčinnější forma osvěžení i pro člověka.