Evropská komise uděluje inovační fond projektu zeleného vodíku

10. 1. 2024

Zelený vodík je klíčem k dekarbonizaci průmyslových produktů a procesů. Společnost VERBUND AG zahájila projekt dekarbonizace – Green Ammonia Linz – společně s projektovým partnerem LAT Nitrogen, který bude využívat zelený vodík k výrobě hnojiv, melaminu a technického dusíku v průmyslovém měřítku v závodě LAT Nitrogen v Linci v Rakousku, čímž podpoří evropské Zelená dohoda a rakouská vodíková strategie.

Projekt Green Amonia Linz byl spolu s dalšími 36 projekty vybrán Evropskou výkonnou agenturou pro klima, infrastrukturu a životní prostředí (CINEA) Evropské komise k získání finanční podpory z třetí výzvy Inovačního fondu pro velké projekty. Prostřednictvím těchto projektů EU investuje 3,45 miliardy eur do uvedení inovativních technologií na trh v energeticky náročných odvětvích. Grant ve výši 48,5 milionu eur udělený projektu Green Amonia Linz ukazuje relevanci projektu s ohledem na dekarbonizaci sektorů, kde je obtížná dekarbonizace. V současnosti je výroba čpavku založena na šedém vodíku s využitím zemního plynu jako vstupního faktoru. Nahrazením šedého vodíku zeleným, který je vyrobený z obnovitelné elektřiny umožní ušetřit značné množství CO2.

Jedním z hlavních prvků společného projektu je výroba zeleného vodíku v průmyslové elektrolýze (60 MW) vyvinuté společností VERBUND AG za použití elektřiny z obnovitelných zdrojů a deionizované vody. Vyrobený zelený vodík bude základní surovinou pro udržitelnou výrobu hnojiv, technického dusíku a melaminu. Kyslík získaný při elektrolýze vody bude přímo využit v rámci dalších výrobních procesů LAT Nitrogen. 

Očekává se, že elektrolýza nahradí přibližně 10 % v současnosti používaného šedého vodíku zeleným vodíkem, a sníží tak roční emise CO2 až o 90 000 tun.

Green Ammonia Linz

Hamead Ahrary, výkonný ředitel VERBUND Green Hydrogen GmbH, je potěšen výběrem CINEA: „Skutečnost, že Inovační fond vybral tento projekt z více než 200 návrhů, podtrhuje jeho význam v celé Evropě. To je zvláště důležitý signál v současné přechodné fázi nastupující vodíkové ekonomiky od pilotních projektů k výrobě v průmyslovém měřítku. Výrobní závody v Rakousku se musí rychle posunout kupředu, aby neztratily kontakt s globálním vývojem tohoto odvětví.“

S plánovaným výkonem elektrolýzy 60 MW a plánovanou výrobou až 7 000 tun zeleného vodíku ročně by se mělo jednat o první projekt výroby zeleného vodíku a čpavku v průmyslovém měřítku v Rakousku.

„Projekt je dalším milníkem nepřetržité implementace vodíkové strategie a posiluje naše vnímání role dekarbonizačního partnera v tomto odvětví,“ zdůrazňuje Hamead Ahrary průkopnický úspěch.

„Zajištění tohoto prestižního financování podtrhuje zásadní roli špičkových technologií pro podporu energetické transformace průmyslu a realizaci průmyslové výroby ekologických produktů,“ říká Leo Alders, generální ředitel LAT Nitrogen. "Projekt Green Ammonia Linz je naším příspěvkem k ukotvení průmyslu v Rakousku a Evropě tím, že vyrobíme zelený amoniak pomocí obnovitelné energie a snížíme emise skleníkových plynů pomocí zeleného amoniaku. Tento projekt také demonstruje regionální spolupráci a inovace. Vítáme toto financování, protože jde o první překážkou v tomto složitém projektu, který je nyní překonán. Bude však nutné pokračovat ve spolupráci se všemi zainteresovanými stranami na vytvoření rámce pro úspěšnou implementaci.“

Leo Alders, generální ředitel LAT Nitrogen

Leo Alders, generální ředitel LAT Nitrogen

DALŠÍ ZPRÁVY