Společnost AGRI CS začátkem června představila nový stroj na dvoufázovou sklizeň plodin MacDon Windrower. Výhody této technologie spočívají v kvalitnější a šetrnější sklizni, jiném managementu nákladů a snížení užívání pesticidů. MacDon Windrower je první svého druhu ve střední Evropě a jedná se o produkt, který do budoucna napomůže k vyšší efektivitě jak při sklizni pícnin, tak při sklizni plodin na zrno či semeno.
Plodiny se nejčastěji sklízí napřímo, tedy například sklízecí řezačkou nebo sklízecí mlátičkou, načež jsou ihned překládány do odvozních prostředků. Pícniny, obilniny, ale i cukrovou řepu, brambory či dýně lze sklízet i dvoufázově. To znamená, že stroj nejprve plodinu poseče a uloží na řádek. Poté přijede řezačka nebo sklízecí mlátička se speciálním adaptérem a plodinu sklidí. Sečení porostu lze provádět právě speciálním řádkovacím strojem MacDon Windrower. Řádkovací stroj lze propojit s žacím strojem, který porost poseče a uloží na řádek. Řádek posléze sklidí řezačka – většinou se tak děje u plodin určených pro krmné účely. MacDon však najde uplatnění i při sklizni řepky, obilnin a jiných rostlin, místo žacího stroje však v takovém případě využije sklízecí adaptér s pásovým dopravníkem. Vzniklý řádek následně sklidí mlátička se speciálním sběracím adaptérem. Tento adaptér lze využít i pro pícniny, hlavní výhodou je pak čistá píce, se kterou je šetrně zacházeno.
Vzhledem k měnícím se legislativním a klimatickým podmínkám v českém zemědělství bude způsob dvoufázové sklizně stále více nabývat na významu. Velká část zemědělců byla zvyklá před sklizní porostů provádět jejich desikaci, jež napomáhá urychlit dozrávání některých plodin, zvýšit obsah sušiny v píci nebo slouží jako prostředek obrany před šířením infekčních listových chorob. Desikace je dnes v oblasti výroby potravin a krmiv zakázaná. Často se tak sklízí plodiny v nevhodné růstové fázi a nedostatečné kvalitě, a dochází proto k vyšším ztrátám zrna i k vyššímu opotřebení mlátičky. Řešením je právě dvoufázová sklizeň plodin. MacDon Windrower přijede na pole, plodinu poseče a uloží na řádek. Na řádku pak probíhá dozrávání plodiny, jehož délka se odvíjí od konkrétního druhu rostliny a stádia její zralosti ve chvíli, kdy jsou tvořeny řádky, většinou je to 5 až 14 dní. Nakonec proběhne sklizeň mlátičkou. V České republice se dvoufázová sklizeň uplatňuje například při sklizni trav na semeno, nejčastěji za použití diskového žacího stroje, načež se hmota ukládá na řádek. Žací stroj však není k porostu šetrný a vznikají ztráty.
Model MacDon M1170 NT5 Windrower je vybaven prostornou kabinou se sloupky umístěnými mimo zorný úhel, díky čemuž je perfektně vidět na připojený adaptér. Ovládání je jednoduché a intuitivní – přes joystick. Pracoviště obsluhy je plně otočné kvůli jízdě po silnici, přičemž otočením se automaticky mění i způsob ovládání pojezdové páky (joysticku). Tento model je už z výroby uzpůsoben pro jízdu po evropských silnicích, má tudíž nastavitelný rozchod kol. Může být osazen adaptérem MacDon D115 s pracovním záběrem 4,5 metrů nebo jiným adaptérem MacDon D125X s pracovním záběrem 7,5 metrů. Z kabiny stroje lze ovládat směr pohybu pásů adaptéru, a volit tak způsob odkládání řádku, a to vpravo, vlevo, doprostřed nebo jako dva řádky vedle sebe. Stroj MacDon M1170 NT5 Windrower má světlou výšku 1,30 metrů a pracovní rychlost 8 až 15 km/h. Navíc nejde jen o jednoúčelový stroj, je možné na něj zavěsit i pásové shrnovače, obraceče apod., a tím zvýšit v sezóně jeho využitelnost.
A takto vypadá nový Mac Don Windrower přímo v akci, při dvoufázové sklizni řepky na Vysočině, video natočil a sestříhal Youtuber VENAWASS......
Video - dvoufázová sklizeň řepky s MacDon WINDROWER