Lesní školky jsou synonymem pro obnovu lesa a zalesňování. Sazenice jehličnanů i listnatých stromů, sadby pro pěstitele vánočních stromků, podnože na roubování i pěstování okrasných dřevin, to vše je lesní školka.
Základem je ale jednoznačně pěstební činnost. Malé stromky se sázejí na pasekách. To vykopete jamku přibližně pětadvacet na pětadvacet centimetrů, patnáct centimetrů hlubokou. Do té už se totiž kořenový systém malé sazenice pěkně schová, což je důležité pro správné rozložení kořenů. Pak vykopete druhou, třetí, desátou… Zkušení školkaři, tedy pěstební dělníci, jich za den zvládnou přes stovku. Když si uvědomíte, že paseky jsou často ve svahu a že si sazenice na místo většinou musejí přinést, je to úctyhodný výkon.
A navíc, na starosti nemají pouze výsadbu. Les je třeba i uklidit po těžbě, výsadby oplotit, stromky natřít či obalit proti okusu, vyžínat mezi nimi vzrostlé trávy a nálety. Pěstební dělníci jsou prostě ti, kdo lesu dávají jeho tvář.
Než se ze sazenic stanou stromky a stromy
Dobrou péči o sazenice v lesní školce tvoříme v Unilesu základ dobrých lesů. ,,Stromky jsou jako děti. Než se rozjedou do světa, potřebují naši péči,“ říká Marie Vykydalová, které projdou rukama statisíce sazenic ročně.