Agrofert: MPSV vstupuje do problematiky, která mu nenáleží

16. 1. 2020

Společnost v oblasti dotací postupuje podle zákona

Agrofert tímto reaguje zprávu portálu iROZHLAS: „Celkem 206 firem figuruje na seznamu českých úřadů kvůli vyplácení unijních dotací, zjistil server iROZHLAS.cz. Dokument vypracovalo ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Janou Maláčovou z ČSSD jako pomůcku pro úředníky, aby se zamezilo střetu zájmů. Jsou na něm hlavně podniky z holdingu Agrofert, který patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle resortu jde o preventivní opatření kvůli auditnímu šetření Evropské komise.“

 

Není nám o tom nic známo. Nevíme, proč MPSV vstupuje do problematiky, kterou nemá ve své gesci. Nejsme s tímto úřadem v žádném jednání. MPSV dělá něco, co mu nenáleží. Domníváme se, že celá záležitost má politický podtext. 

 

Náš postoj je stále stejný. Trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, příslušných pravidel a uzavřených smluv. Pan premiér vložil akcie svých firem do svěřenských fondů a učinil tak vše, co po něm zákon o střetu zájmů požadoval. Pokud jde o audit EK uniklý do médií, byl veden s Českou republikou, konstatované výhrady byly směřovány vůči ní, nikoliv vůči nám. Žádné řízení s námi nebylo vedeno. Nemáme žádný zákonný ani jiný důvod měnit náš dosavadní přístup k žádostem o dotace, případně k veřejným zakázkám. Naše společnosti striktně dodržují a budou dodržovat zákony a postupovat s péčí řádného hospodáře. Nelze vyloučit, že ve věci auditu budou probíhat soudní spory.